Zespół Szkolno-Przedszkolny

Zespół Szkolno-Przedszkolny

im.mjra Henryka Sucharskiego w Tylmanowej

Rok szkolny 2016/2017

Akcja sadzenia drzew.

 

 

W dniu 29 maja br. na terenie Leśnictwa Ochotnica uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tylmanowej brali udział w akcji „1000 drzew na minutę".

 

Impreza w plenerze rozpoczęła się od spaceru szlakiem  w górę stoku , który w I etapie zakończył się w lesie na terenie Leśnictwa Ochotnica.  Podleśniczy Ryszard Kozub omówił  i pokazał technikę  sadzenia drzew w terenie górskim oraz  poinformował o konieczności odnowienia lasu . Dzieci podczas spaceru i sadzenia przypomniały sobie oraz poznały takie gatunki drzew jak  Jodła, Świerk, Modrzew, Buk, Jawor, Brzoza.  Wysadzając 50 szt sadzonek uczestnicy akcji przyczynili się do powiększenia leśnych  zasobów  i  choć byli  trochę zmęczeni to wracali z powrotem w dobrych humorach z poczuciem, że spełnili swój obowiązek  wobec przyrody.

Na koniec wszystkich w nagrodę czekał odpoczynek przy  ognisku z gorącym poczęstunkiem. Łącznie w akcji uczestniczyło 25 uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tylmanowej, 3 opiekunów oraz pracownik Nadleśnictwa.

Sadzimy 1000 drzew na minutę"  to ogólnopolskie hasło, które ma uświadomić wkład leśników w zalesianie Polski. Co roku leśnicy w Polsce sadzą ok. 500 mln nowych drzew,  to prawie 1000 drzew na minutę.

 

 

Więcej: http://www.kroscienko.krakow.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/-1000-drzew-na-minute-#.WTpu9sakI2w

http://www.ochotnica.pl/pl/211/2758/-1-drzew-na-minute-.html


Talenty na krościeńskiej scenie

1 czerwca w Dniu Dziecka Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku, Urząd Gminy Krościenko n.D oraz Gminne Centrum Kultury w Krościenku zorganizowali dla uczniów konkurs talentów.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II Zuzanna Gierczyk i Maksymilian Michałczak którzy w kategori wokalnej zajęli pierwsze miejsca.

GRATULUJEMY!

Więcej: http://www.pieninyinfo.pl/roznosci/talenty-na-kroscienskiej-scenie-5842

Więcej zdjęć: http://spkroscienko.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=157#gallery/157


 

XXXIV Ogólnopolskie Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte

W dniach 31 maja – 3 czerwca 2017r. delegacja naszej szkoły wzięła udział w XXXIV Ogólnopolskim Sympozjum Klubu Szkól Westerplatte w  Myślenicach. Gospodarzem tego wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr2 im. Bohaterów Westerplatte w  Myślenicach. Razem  z naszym, w sympozjum wzięło udział 27 pocztów sztandarowych.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:  Agnieszka Jagieło i Mateusz Kozielec z kl. VI , Beata Janczura z kl.V oraz opiekun  SU – Zofia Brzeżna.

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU

Dzień pierwszy:

To podróż, zakwaterowanie oraz  przede wszystkim spotkanie Klubu, powitanie delegacji przez panią Beatę Chrapek-Paciorek,  dyrektora SP nr 2 w Myślenicach,  prezentacja delegacji oraz omówienie spraw bieżących Klubu. Nasi uczniowie  wręczyli pani dyrektor,  a także  każdej delegacji materiały promujące naszą szkołę i gminę.

Dzień drugi:

Główne uroczystości rozpoczęły się od zebrania pocztów sztandarowych i zaproszonych gości przed gmachem szkoły, przekazania sztandaru Klubu Szkół Westerplatte i złożenia kwiatów pod repliką pomnika. Następnie udaliśmy się do kościoła pod wezwaniem N.N.M.P w asyście orkiestry,  gdzie odbyła się  uroczysta msza święta. Po mszy uczestnicy przeszli   na Rynek, gdzie odbył się Apel Poległych. Później rozpoczęły  się    uroczystości  w Myślenickim  Ośrodku  Kultury i Sportu.   Uczestników powitała Dyrektor szkoły,  następnie przemawiali zaproszeni Goście, a wśród nich  Adam Szatkowski, prezes Klubu Szkół Westerplatte, dr Andrzej Drzycimski, oraz przedstawiciele władz województwa, gminy, kuratorium. Wręczono medale Klubu Szkół Westerplatte, a także ogłoszono wyniki konkursu literackiego i plastycznego pt. ,,Ja to mam szczęście, że w tym momencie, żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą”. Dwie  uczennice naszej szkoły są laureatkami konkursu  literackiego w kategorii klas I – III: Martyna Wąchała z kl. IIIb zdobyła I miejsce, a Hanna Jargiło z kl. IIIa otrzymała III miejsce.  Uroczystość zakończyła się pięknym montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Myślenicach.  

Po obiedzie zwiedzaliśmy budynek szkoły, nie tylko sale lekcyjne, ale również przygotowane  wystawy: pokonkursową prac uczniów oraz drugą z Instytutu Pamięci Narodowej. Młodzież wzięła udział w warsztatach i grach dydaktycznych prowadzonych przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Wieczorem odbyła się dyskoteka dla młodzieży.

Dzień trzeci:

Tradycyjnie, jak podczas każdego Sympozjum, organizatorzy zaprezentowali ciekawe miejsca swojego miasta w grze miejskiej „Poznajemy historię Myślenic”. Następnie podziwialiśmy panoramę okolicy  w czasie podróży kolejką linową na Górę Chełm.

Po obiedzie wyruszyliśmy na wycieczkę do Kalwarii Zebrzydowskiej, a później  do Wadowic gdzie poznaliśmy historię miasta, zwiedziliśmy muzeum – Dom Jana PawłaII oraz delektowaliśmy się kremówkami wadowickimi.  W drodze powrotnej  zatrzymaliśmy się w Klęczach Dolnych na  cmentarzu Pallotynów i złożyliśmy kwiaty na Grobie Ostatniego Kapelana na Westerplatte, ks. mjr I. Bemke.

Wieczorem bawiliśmy się przy ognisku.

Dzień czwarty – ostatni:

To już tylko pożegnania z nowo  poznanymi przyjaciółmi oraz podróż powrotna do Tylmanowej.

Coroczne Ogólnopolskie Sympozja Klubu Szkół Westerplatte to zjazdy szkół, które noszą imię Bohaterów Westerplatte lub imię majora Henryka Sucharskiego. Spotkania te są piękną lekcją historii, kształtują postawy patriotyczne i prospołeczne. Dzięki Sympozjom uczniowie mają możliwość poznania kolejnych regionów naszego kraju, a także nawiązania przyjaźni.

https://kuratorium.krakow.pl/34-ogolnopolskie-sympozjum-klubu-szkol-westerplatte-w-myslenicach/#prettyPhoto

http://sp2myslenice.edu.pl/?p=12387#more-12387


Gminne Eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej

W piątek 17 marca br. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych wzięli udział w eliminacjach gminnych Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt.„Młodzież zapobiega pożarom”.

 

Relacja z przebiegu turnieju w linku poniżej:

http://www.ochotnica.pl/pl/211/2584/gminne-eliminacje-turnieju-wiedzy-pozarniczej.html

 PUCHAR WÓJTA GMINY OCHOTNICA DOLNA w NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

W dniu 21.02.2017r. w ośrodku narciarskim Arena Narciarska Jaworki rozegrane zostały zawody w narciarstwie alpejski o Puchar Wójta Gminy Ochotnica Dolna.

_igp7359 _igp7515

Więcej zdjęć w Galerii.

 

 

PUCHA WÓJTA GMINY OCHOTNICA DOLNA w NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

W dniu 21.02.2017r. w ośrodku narciarskim Arena Narciarska Jaworki rozegrane zostały zawody w narciarstwie alpejski o Puchar Wójta Gminy Ochotnica Dolna. W zawodach zgłoszonych było  85 zawodników jednak z powodów chorobowych wystartowało 75 uczniów ze szkół z terenu Gminy Ochotnica Dolna. Rywalizacja sportowa toczyła się w 8-iu grupach wiekowych. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe odbył się tylko jeden przejazd  po trasie slalomu giganta. Rywalizacja była bardzo zacięta i stała na bardzo wysokim poziomie. Zaraz po zakończeniu rywalizacji sportowej młodzież w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników mogła skorzystać z przygotowanego dla nich ciepłego posiłku. Podczas dekoracji zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami,  medalami i atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez: Wójta Gminy Ochotnica Dolna, Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej oraz Arenę Narciarska Jaworki- Homole S.A. którym należą się wielkie podziękowania za ufundowanie tak atrakcyjnych pucharów, medali i nagród. Wśród wszystkich zawodników została przeprowadzona loteria w której młodzież mogła wylosować karnety do stacji narciarskiej Arena Narciarska Jaworki oraz atrakcyjne nagrody . Mamy nadzieję że w przyszłym roku zainteresowanie młodzieży będzie jeszcze większe a rywalizacja na stoku przysporzy dużo radości i satysfakcji młodzieży.

Wyniki zawodów o Puchar Wójta Gminy Ochotnica Dolna

Dziewczynki klasy I-II

I miejsce Zuzanna Wąchała                      ZSP. Tylmanowa

II miejsce Amelia Adamczyk                      ZSP. Tylmanowa

Chłopcy klasy I-II

I miejsce Marek Mikołajczyk            SP. Ochotnica Dolna- Skrodne

II miejsce Jan Ludwin                        SP. Ochotnica Górna

III miejsce Adam Chrobak                 SP. Ochotnica Dolna- Centrum

Dziewczynki III-IV

I miejsce  Nina Hebda                    ZSP. Tylmanowa

II miejsce Jolanta Ludwin               SP Ochotnica Górna

III miejsce Aniela Cebula                SP Tylmanowa – Zawodzie

Chłopcy III-IV

I miejsce Piotr Hebda                        ZSP. Tylmanowa

II miejsce Rafał Ziemianek               SP Tylmanowa- Zawodzie

III miejsce Kamil Janik                       SP. Ochotnica Dolna- Centrum

Dziewczynki klasy V-VI

I miejsce Karolina Ligas                  ZSP. Tylmanowa

II miejsce Iwona Majerczyk                  SP. Tylmanowa – Zawodzie

III miejsce Weronika Michałczak          ZSP. Tylmanowa

Chłopcy klasy V-VI

I miejsce Michał Gołdyn                SP. Ochotnica Dolna – Centrum

II miejsce Hubert Bodziarczyk      SP Tylmanowa – Zawodzie

III miejsce Jakub Pyrdoł               SP. Tylmanowa – Zawodzie

Łukasz Hurkała


V memoriał Marii Kaczyńskiej w Rabce Zdrój

memorial-kaczynskiej

http://www.ochotnica.pl/pl/211/2533/v-memorial-marii-kaczynskiej-w-rabce-zdroj.html


Sukces dziewcząt w mini koszykówce

patrycja-janczura

http://www.pck.nowotarski.pl/igrzyska-wyniki/83/igrzyska-osrodka-sportowego-pieniny-w-pilce-koszykowej-dziewczat-20012017r

http://www.sportowepodhale.pl/index.php?s=tekst&id=12678


Zabawa karnawałowa  19.01.2017 r

img_0296

Więcej zdjęć w zakładce http://www.zsptylmanowa.pl/galeria/


WIGILIA 2016

Wigilia w naszej szkole

 

         22 grudnia w naszej szkole był wyjątkowy,  z każdej klasy rozbrzmiewały kolędy i pastorałki, sale lekcyjne zostały świątecznie  przystrojone w ozdoby wykonane przez dzieci.  Wszyscy spotykali się na klasowych wigiliach, łamiąc się opłatkiem, śpiewając kolędy przy choince.

         Pielęgnowanie obrzędów Bożonarodzeniowych jest  w naszej szkole bardzo ważne. Tak więc, aby tradycji stało się zadość w magiczny klimat świąt przedstawiając Jasełka wprowadzili nas uczniowie klasy I i  kl. IIIa wraz z wychowawczyniami Z. Brzeżną, A. Kozielec.  Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, górali,  trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi, narodzonemu w ubogiej stajence.  Kolędowanie zostało wzbogacone śpiewem, graniem na instrumentach kolęd i pastorałek.

         Po części artystycznej rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny wykonany z zachowaniem tradycji regionalnych. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu  zostali nagrodzeni skromnymi upominkami oraz brawami.

         Następnie pan Dyrektor poinformował zgromadzonych o przekazaniu koszy słodyczy osobom niepełnosprawnym z OREW – Koło w Szczawnicy oraz mieszkańcom Przytuliska św. Alberta w Grywałdzie,  podziękował rodzicom, uczniom i przedszkolakom za wspaniały ,,dar serca”.

         Na zakończenie pan Dyrektor złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe.

img_2882                  img_2886

img_2888                  img_2889

 

img_2890                   img_2895 

 

img_2897                   img_2900

 

img_2902                   img_2903

 

img_2904                    img_2905

 

img_2908                    img_2912

 

img_2915                    img_2918

 

img_2920                      img_2922

 

img_2925                     img_2926

 

img_2928                     img_2930

 

img_2934                      img_2935 

 

img_2938                    img_2940

 

img_2943                    img_2945

 

img_2945                     img_2948

 

  grywald-2  grywald grywald1 grywald3 grywald4 grywald5 grywald6

 


Dzień Życzliwości w naszym zespole

21 listopada

Szkolny Dzień Życzliwości  i Pozdrowień

„Życzliwość i uśmiech, otwiera każde drzwi”

 

21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W naszej szkole był  obchodzony po raz pierwszy pod hasłem promujemy życzliwość i kulturę osobistą. W tym dniu zaprosiliśmy wszystkich przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do wspólnego świętowania Dnia Życzliwości.

Na tydzień przed obchodami rozpoczęły się przygotowania. Został ogłoszony konkurs na ,,Klasowego Króla Życzliwości/ Klasową Królową Życzliwości”. Każda klasa w głosowaniu tajnym wybierała jedną najżyczliwszą osobę, uczeń z największą liczbą  głosów wygrywał plebiscyt i w Dniu Życzliwości   otrzymywał  odznaczenie Order Życzliwości. Drugim konkursem były ,,Klasowe Rymowanki o Życzliwości” czyli hasło lub wierszyk ułożony indywidualnie lub wspólnie z klasą i wybrany jako najlepszy. Najciekawsze  rymowanki klasowe wyeksponowane zostały na Szkolnym Drzewie Życzliwości. Ponadto każda klasa przygotowała  kolorowe plakaty i ciekawe hasła o życzliwości na drzwi swoich sal lekcyjnych.

Na korytarzu szkolnym została uruchomiona Skrzynka Poczty Życzliwości ,,Uśmiech pocztą przesłany” do której wrzucano karteczki  z miłymi życzeniami i pozdrowieniami dla uczniów i pracowników szkoły. Przedszkolaki i uczniowie wspólnie z wychowawcami wykonali łańcuch życzliwych dłoni łącząc się życzliwością i przyjaźnią.  

Wspólne świętowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 21 listopada. W tym dniu przedszkolaki i uczniowie przybyli do  szkoły w kolorowym ubraniu, a przede wszystkim z uśmiechem. Przy wejściu do szkoły przedstawiciele samorządu uczniowskiego życzliwie i uprzejmie witali przybyłych oraz przypinali każdemu UŚMIECHNIĘTĄ BUŹKĘ z napisem ,,Jestem życzliwy”, która przez cały dzień przypominała o życzliwości i uprzejmości.  W szkole panował radosny klimat, przekazane zostały kartki z życzeniami dla adresatów.

Uroczystość rozpoczęła się od przekazania uśmiechu i przypomnienia zasług, którymi powinien się wykazywać najżyczliwszy z życzliwych.  Następnie uczniowie z kl. IIIa przedstawili inscenizację pt. ,,Dzień Życzliwości i Pozdrowień”. Później odbyło się uroczyste pasowanie niezapominajką na  Królową / Króla Życzliwości” oraz przekazanie orderów życzliwości. Tej szlachetnej akcji patronowała  właśnie polska niezapominajka symbolizująca miłość, wzajemną życzliwość i sympatię oraz która ma nam stale przypominać o ochronie przyrody. Ostatnim punktem  ceremonii nadania tytułu Króla/Królowej Życzliwości była próba „eliksiru życzliwości”, który należało  wypić, a potem promiennie uśmiechnąć się. Spotkanie zakończyło się rozstrzygnięciem konkursu na Klasową Rymowankę o Życzliwości, rozdaniem dyplomów oraz przesłaniem:

Przedłużmy życzliwość na cały rok i dłużej!

1 2 img_0368 img_0369 img_0370 img_0376 img_0383 img_0417 img_0424 img_0434 img_0437 img_0476 img_0478 img_0479 img_0482 img_0483 img_0487 img_0489 img_0494


Ślubowanie klasy I

W święto Patrona Szkoły mjr. Henryka Sucharskiego  odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. W uroczystości wzięli udział  dyrekcja szkoły, nauczyciele i rodzice uczniów klas pierwszych. Wszystkich zebranych w pięknie przystrojonej sali  powitała  Julia Michałczak. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy  o tematyce szkolnej , o ruchu drogowym, o Polsce. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty". Takich pierwszaków  chętnie – witamy i obdarujemy podarkami – powiedziała uczennica prowadząca z klasy III, Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania  piórem dokonał Dyrektor Zespołu mgr Marek Żołądź . Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Zespołu Szkolno –Przedszkolnego . Dowodem były otrzymane  dyplomy pasowania na ucznia, imienne plakietki ucznia wręczone dzieciom przez wychowawczynię i rodziców oraz  kuferek obfitości ufundowany przez rodziców klasy I. Dyrektor podarował uczniom klasy I odblaskowe kamizelki.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców – kuferek obfitości.

 

IMG_0093IMG_0104

IMG_0137

IMG_0177
IMG_0105

IMG_0223

IMG_0215

 

IMG_0228

IMG_0233

 

Każdy uczeń otrzymał w prezencie fotografię ze swojego ślubowania :

filip grupowe julia kacper krystian kuba marysia mikolaj pati pawel szczepan ula zosia zuzia


Zespół otrzymał darmowe rowery górskie

Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Ustrzyk" reprezentowane przez dyrektora schroniska mgr Stanisławę Urbaniak przekazało nieodpłatnie na rzecz naszego zespołu dwa rowery górskie, które mają służyć do nauki jazdy dla uczniów i być pomocne podczas egzaminów na kartę rowerową.

 

 

 

rowery

rowery1


„DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI”

         29 listopada w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Zdrowej Żywności”. Celem obchodów było uświadomienie uczniom oraz przedszkolakom jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz zachęcenie do  przygotowywania  i spożywania warzyw i owoców.

              Dzieci przybyły do szkoły ubrane w kolory ulubionych warzyw i owoców. Wraz z wychowawcami przyrządziły zdrowe przekąski takie jak kanapki, szaszłyki, sałatki, surówki, soki i koktajle. Następnie przebrane za warzywa i owoce z klasowymi plakatami z hasłami promującymi zdrowe odżywianie, udały się na spotkanie z panią dietetyk Esterą Polaczyk-Nowicką. Zaproszona przez Radę Rodziców, w interesujący sposób przedstawiła dzieciom zawód dietetyka, poszerzyła wiedzę na temat zdrowego odżywiania, zapoznała z piramidą żywienia od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które są dla nas szkodliwe. Tłumaczyła, dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców, a także w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i zachowanie. Dzieci brały aktywny udział w dyskusji i zadawały wiele pytań aby zaspokoić swoją ciekawość odnośnie zdrowego odżywiania. Na koniec pani dietetyk otrzymała podziękowanie za niezwykle ciekawą prelekcję.

               Następnie każda klasa zaprezentowała swój plakat, hasła oraz wierszyki promujące zdrowe odżywianie. Na korytarzu szkoły znajdowały się stanowiska, na których prezentowano zdrowe potrawy. Każdy z obecnych mógł spróbować przekąsek przygotowanych zarówno przez dzieci poszczególnych klas, jak i rodziców. W całej szkole unosił się aromatyczny zapach pysznych warzyw i owoców. Dzieci z radością pozowały do zdjęć w swoich barwnych przebraniach.

         Dzień Zdrowej Żywności został niezwykle ciepło przyjęty w naszej szkole, wpłynął także na integrację szkolnej społeczności.

         Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji obchodów „Dnia Zdrowej Żywności”, szczególnie Dyrektorowi, Radzie Rodziców, sponsorom i  nauczycielom.

 

Tego dnia w naszej Szkole było kolorowo, witaminowo, zdrowo i odlotowo!

 

 

IMG_9890

 

IMG_9782

 

 

IMG_9798

 

IMG_9807

 

IMG_9808

 

IMG_9912

 

IMG_9962

 

IMG_9973

 

IMG_9978

 

IMG_9984


Zawody sportowe w piłce nożnej 29 września 2016

komunikat gminne zawody w piłce nożnej – dziewczęta (2)

komunikat gminne zawody w piłce nożnej chłopcy

20160929_134546       20160929_134632

 


 

Copyright© 2019 Zespoł Szkolno-Przedszkolny im. mjra Henryka Sucharskiego w Tylmanowej

Up ↑